Turistická horská chata Žalý  s adresou Hořejší Vrchlabí č.p.247, se nachází na stráni nad Herlíkovicemi v úrovni horní stanice Skiareálu Bubákov. Je majetkem Tělocvičné jednoty Kobylisy. Chata byla převedena do majetku TJ dne 10.6.1949 rozhodnutím Osidlovacího úřadu a Fondu národní obnovy jako konfiskovaný majetek. Chata byla postavena v neznámém období jako přízemní budova na půdorysu 11 x 7 m.

V roce 1929 byla přestavěna pro p.Alfreda Gottsteina na hospodu s hostinskými místnostmi na půdorysu 20 x11 m jako jednopatrová budova s podkrovím.

Od roku 1982 byla postupně odborem turistiky a turistickými oddíly mládeže TJ Sokol Kobylisy, později TJ Kobylisy modernizována. Byla přestavěna původní dřevěná veranda, uhelna, sklad, větší část budovy podsklepena, upraveny místnosti a pokoje, byla zcela elektrifikována a vybudováno nové sociální zařízení a rozvody teplé a studené vody. V souvislosti s touto modernizací byla TJ investována trafostanice a kabelové rozvody. V roce 2011 byla chata napojena vlastní investicí TJ Kobylisy na městský kanalizační systém Vrchlabí – Herlíkovice.

    jednopatrová budova s podkrovím, částečně podsklepená, zděná s původní podezdívkou, hořejší nástavba z části dřevěná.

                   V současné době je v chatě až 50 lůžek v 9ti pokojích 3,4,6,a13ti lůžkových.

                   Pokoje jsou vybaveny lůžky s moderními matracemi a s prošívanými dekami a polštáři, skříněmi na šaty, stolky a židlemi. Na většině pokojů je umyvadlo s teplou a studenou vodou. Pokoje jsou vytápěny elektricky a v zimním období není většinou nutné teplotu nějak nastavovat.

                   Vše je na úrovni turistické horské chaty a nedá se srovnávat s několika hvězdičkovým hotelem.

                   Kuchyň je zcela elektrická se 4 sporáky, 2 zásobníkovými ohřívači, skřínkami na úschovu potravin pro každý pokoj, 2 lednicemi a varnými konvicemi.  Chata má velkou společenskou místnost se stolním tenisem a jídelnu s televizí.

                   Sociální zařízení chaty se skládá s 5 WC + WC s pisoáry, 2 mi koupelnami ( M a Ž )  a tzv. letní koupelnou. Zde jsou sprchy a el. boilery, jejichž kapacita není v době plného obsazení chaty vždy dostatečná. V letní koupelně je průtokový ohřívač, který temperuje vodu na sprchování.

                     Od roku 2015 je v chatě wi-fi router s dostatečným připojením pro komunikaci přes internet.

Chata nemá trvale přítomného správce, který by na místě zajišťoval pobyt členů TJ a hostů. Celá organizace pobytu je řízena vedoucím chaty p. Stanislavem Hájkem na dálku. Podmínkou pobytu je dodržování stanovených pravidel, která jsou uvedena v „Pokynech pro pobyt“ vyvěšených na chatě.

Každý ubytovaný musí mít vlastní povlečení nebo spací pytel.

Úklidové práce v pokoji i společných prostorách si zabezpečují ubytovaní sami a je jejich povinností opouštět pokoje dokonale uklizené.

Každý pokoj má přidělen některý společný prostor, jehož úklid zabezpečuje i v průběhu dlouhodobějšího pobytu.

                   V bezprostředním okolí chaty není možno nakoupit potraviny. Nejbližší prodejna je ve Vrchlabí nebo v Herlíkovicích.

 

Možnost stravování je v penzionu Möhwaldova chata asi 400 m nad chatou, nebo v penzionu Malina asi 400 m severně po vrstevnici. 100 m přes louku je v zimě občerstvovací bistro U Zmrzlýho Bubákov.

Pro ubytované sportovce je v přízemí lyžárna pro odložení lyží a dílna pro případnou opravu a mazání lyží.

 

                   Z ekonomických důvodů je podmínkou minimálně 10 ubytovaných osob v zimním období.

 

Každý ubytovaný na chatě si musí uvědomit, že věci, které si přinese nikdo nehlídá a proto není možné ručit za tyto odložené věci. Pokoje je možné zamykat, i když se to většinou nedělá.

Ponechávat své věci na chatě mimo dobu vlastního pobytu je možné pouze po dohodě se správcem. Neoznačené věci ponechané na chatě jsou likvidovány při jarním nebo podzimním vývozu odpadů.

V zimním období lze na chatu dojet veřejnou dopravou autobusem do stanice Křížovky ( směr Vrchlabí- Benecko ) a odtud pěšky asi 1,5 km nebo autobusem směr Špindlerův Mlýn do stanice Herlíkovice a odtud pěšky ( velké stoupání po sjezdovce ) nebo vyjet lyžařským vlekem tzv. pětistovkou a kousek do kopce pěšky k chatě. Další možností je vyjet sedačkovou lanovkou Bubákov na horní stanici, která je asi 100 m po vrstevnici od chaty.                  

                   Autem lze v zimním období dojet maximálně na parkoviště na Křížovkách (směr Benecko) a odtud pěšky. Lze si také po dohodě se správcem parkoviště objednat za úhradu skútr nebo rolbu, která vás odveze až k chatě. Jiná místa jsou improvizace na vlastní nebezpečí. V případě hustého sněžení a silného větru není naděje se dostat zpět na Křížovky.

                   V letním období je možné přes všechny zákazy dojet až k chatě ovšem po kamenité cestě, ve výhledu je úprava městem Vrchlabí ( v současné době se  nedoporučuje autům s nízkou světlostí podvozku). Sjezd do údolí je možný pouze částečně po sjezdovce a po malé asfaltce k  Tesle Vrchlabí..

chata je obklopena lyžařskými vleky a sjezdovkami. Areál patří pod informace na www.snowhill.cz . Nejdelší lanovka vede na vrchol Žalý s rozhlednou. Odtud lze sjíždět po sjezdovkách opět až k dveřím chaty. Pod chatou je menší vlek cca 700m tzv. pětistovka s jednou upravovanou sjezdovkou. Soustava vleků a lanovek ski areálu Bubákov  končí na úrovni chaty včetně dětské lyžařské školky. Stráně jsou mírnější a travnaté a proto je zde po celou zimu zabezpečeno dobré lyžování.

                   Sjezdovky jsou rovněž upravovány a dosněžovány.

                   Rovněž pro běžkaře je zde dostatek možností výletů. Upravované běžecké tratě však začínají až na Benecku nebo na křižovatce běžeckých tras Na rovince, vzdálené 5 km od chaty. 

pro pobyt v létě jsou zde ideální podmínky. Chata je obklopena pouze zelení a není zde žádná silnice. Kolem jsou lesy, které jsou na podzim plné hub a borůvek. Odtud lze podnikat výlety do okolí pěšky nebo na kole. Jednodenní výlety lze uskutečnit do kterékoliv části Krkonoš s využitím dopravního prostředku. Koupání je možné pouze v bazénu ve Vrchlabí nebo Jilemnici.

Lze průběžně u správce Stanislava Hájka, e-mailem hajeks55@gmail.com.s uvedením telefonického spojení. Je nutné dohodnout možnosti ubytování, termíny, počet osob, počet pokojů, znalost užívání chaty a vstup.

 

Pouze oboustranně potvrzené dohody ústní nebo písemné platí.

 

Domovní knihaPodle vyhlášky MěÚ Vrchlabí 8/2023  je povinnost každého ubytovaného v den nástupu vyplnit elektronickou domovní knihu, kterou dostane emailem od správce nebo od ekonomky chaty. Domovní knihu odešle na email ekonomky zaly.platby@gmail.com a v kopii správci chaty hajeks55@gmail.com.

 

Ceny za ubytování : Jsou stanoveny vždy na příslušný rok, na zimní a letní období a na sezónní a mimosezonní pobyt. Z vybraných částek se odvádí DPH dle platných předpisů a rekreační poplatek MÚ Vrchlabí.

 

Úhrada se provádí IHNED po skončení pobytu na BÚ 0205379309/0800 VS 5555 zpráva pro příjemce „ jméno a datum pobytu „ za současného oznámení o provedení platby ekonomce na e mail zaly.platby@gmail.com


REZERVACE A DOTAZY ZÁSADNĚ PÍSEMNĚ NA EMAIL: hajeks55@gmail.com




PROVEDENÍ PLATEB ZA UBYTOVÁNÍ

PLATBY – během pobytu nebo ihned po ukončení pobytu ZAPLAŤTE A OZNAMTE sumu platby a počty osob dle kódů ( A;D nebo A1;D1 ), počty nocí a sazby za noc na e mail: zaly.platby@gmail.com

Příklad emailu : 2A/ 230Kč + 2D/150 Kč 3 noci = 1 380 + 900 = 2280 Kč poslano na BÚ od NOVÁKP

PLATBY PROVEĎTE PŘEVODEM NA ÚČET TJ KOBYLISY, z.s.

 číslo BÚkód bankyVSdo zprávy pro příjemce
TJ Kobylisy0205 379 30908005555jméno platícího

 

chata je velice oblíbeným místem rekreace a sportu pro všechny členy TJ, pro sportovní soustředění a i ostatní veřejnost za předpokladu, že budou dodržována základní pravidla pobytu. Všem těm, kteří přijmou tato pravidla a budou je dodržovat, přejeme příjemný pobyt.

 

 

Za odbor turistiky

TJ Kobylisy

V Praze dne 20.4.2024

Stanislav Hájek