HORSKÁ CHATA ŽALÝ

Chata Žalý – Hořejší Vrchlabí č.p.247

    

Trocha historie:

Turistická horská chata Žalý  s adresou Hořejší Vrchlabí č.p.247, se nachází na stráni nad Herlíkovicemi. Je majetkem Tělocvičné jednoty Sokol Kobylisy. Chata byla převedena do majetku TJ dne 10.6.1949 rozhodnutím Osidlovacího úřadu a Fondu národní obnovy jako konfiskovaný majetek. Chata byla postavena jako přízemní budova na půdorysu 11 x 7 m.

V roce 1929 byla přestavěna pro p.Alfreda Gottsteina na hospodu s hostinskými místnostmi na půdorysu 20 x11 m jako jednopatrová budova s podkrovím.

Od roku 1982 byla postupně odborem turistiky a turistickými oddíly mládeže TJ Sokol Kobylisy modernizována. Byla přestavěna původní dřevěná veranda, uhelna, sklad, větší část budovy podsklepena, upraveny místnosti a pokoje,byla zcela elektrifikována a vybudováno nové sociální zařízení a rozvody teplé a studené vody. V souvislosti s touto modernizací byla TJ investována trafostanice a kabelové rozvody. V roce 2011 byla chata napojena vlastní investicí TJ Kobylisy na městský kanalizační systém Vrchlabí – Herlíkovice .

Popis chaty:

jednopatrová budova s podkrovím,částečně podsklepená, zděná s původní podezdívkou,hořejší nástavba z části dřevěná.

V současné době je v chatě 50 lůžek v 9 pokojích 3,4,5,6,a14 lůžkových.

Pokoje jsou vybaveny lůžky s molitanovými matracemi a s prošívanými dekami a polštáři,skříněmi na šaty,stolky a židlemi. Na většině pokojů je umyvadlo s teplou a studenou vodou. Pokoje jsou vytápěny elektricky a v zimním období není většinou nutné teplotu nějak nastavovat. Pokud nejsou mimořádné klimatické podmínky,tak je na pokojích příjemné teplo.

Vše je na úrovni turistické horské chaty a nedá se srovnávat s několika hvězdičkovým hotelem.

Kuchyň je zcela elektrická se 4 sporáky, 2 boilery, skřínkami na úschovu potravin pro každý pokoj, 2 lednicemi a varnými konvicemi. Chata má velkou společenskou místnost a jídelnu s televizí.

Sociální zařízení chaty se skládá s 5 WC, koupelnou pro muže a koupelnou pro ženy a tzv.letní koupelnou. Koupelny jsou vybaveny sprchami a el.boilery jejichž kapacita není v době plného obsazení chaty vždy dostatečná. V letní koupelně je průtokový ohřívač, který ovšem v zimním období nestačí dostatečně temperovat vodu na sprchování.

Podmínky pobytu:

Chata nemá trvale přítomného, který by na místě zajišťoval pobyt členů TJ a hostů. Celá organizace pobytu je řízena vedoucím chaty p.Stanislavem Hájkem na dálku. Podmínkou pobytu je dodržovaní stanovených pravidel, která jsou uvedena v „Pokynech pro pobyt“ vyvěšených na chatě.

Každý ubytovaný musí mít vlastní povlečení nebo spací pytel.

Úklidové práce v pokoji i společných prostorách si zabezpečují ubytovaní sami a je jejich povinností opouštět pokoje dokonale uklizené.

Každý pokoj má přidělen některý společný prostor, jehož úklid zabezpečuje i v průběhu dlouhodobějšího pobytu.

V bezprostředním okolí chaty není možno nakoupit potraviny. Nejbližší prodejna je ve Vrchlabí nebo v Herlíkovicích.

Možnost stravování je v penzionu Möhwaldova chata asi 400 m nad chatou, nebo v penzionu Malina asi 400 m severně po vrstevnici. 100 m přes louku je v zimě občerstvovací bistro Bubákov.

Pro ubytované sportovce je v přízemí lyžárna pro odložení lyží a dílna pro případnou opravu a mazání lyží.

Chatu lze využívat celoročně.

Z ekonomických důvodů je v zimním období  podmínkou minimálně 10  ubytovaných osob.

Každý ubytovaný na chatě si musí uvědomit, že věci, které si přinese nikdo nehlídá a proto není možné ručit za tyto odložené věci. Doposud  se nic cenného neztratilo, ale je nutné i s touto okolností počítat.Pokoje je možné zamykat, i když se to většinou nedělá.

Ponechávat své věci na chatě mimo dobu vlastního pobytu je možné pouze po dohodě s vedoucím. Neoznačené věci ponechané na chatě jsou likvidovány při jarním nebo podzimním vývozu odpadů.

Dostupnost:

V zimním období lze na chatu dojet veřejnou dopravou autobusem do stanice Křížovky ( směr Vrchlabí- Benecko ) a odtud pěšky asi 1,5 km,nebo autobusem směr Špindlerův Mlýn do stanice Herlíkovice a odtud pěšky ( velké stoupání po sjezdovce ), nebo vyjet vlekem tzv. 500 stovkou a kousek pěšky k chatě,nebo z Bubákova postupně vleky až na horní stanici,která je asi 100 m od chaty.

Autem lze v zimním období dojet maximálně na parkoviště na Křížovkách ( směr Benecko ) a odtud pěšky.Lze si také po dohodě se správcem parkoviště objednat za úhradu skútr nebo rolbu, která vás odveze až k chatě. V mírné zimě je možné dojet také na horní parkoviště nad chatou, je zde však zákaz parkování ( Krkonošský nár.park ) nebo je možné parkovat na příjezdové cestě po odhrabání sněhu. Je však nutné hlídat v případě sněžení sjízdnost cesty.V případě hustého sněžení a silného větru není naděje se dostat zpět na Křížovky.

V letním období je možné přes všechny zákazy dojet až k chatě ovšem po kamenité cestě,ve velmi špatném stavu ( nedoporučuje se autům s nízkou světlostí podvozku) .Sjezd do údolí je možný pouze dolů,částečně po sjezdovce a rovněž po velmi špatné cestě.

Lyžařské podmínky:

chata je obklopena lyžařskými vleky a sjezdovkami. Areál patří pod informace na www.snowhill.cz .Nejdelší lanovka vede na vrchol Žalý s rozhlednou. Odtud lze sjíždět po sjezdovkách opět až k dveřím chaty. Pod chatou je menší vlek cca 700m tzv. 500 stovka s jednou upravovanou sjezdovkou. Soustava vleků a lanovek ski areálu Bubákov  končí na úrovni chaty včetně dětské lyžařské školky. Stráně jsou mírnější a travnaté a proto je zde po celou zimu zabezpečeno dobré lyžování.

Sjezdovky jsou rovněž upravovány a dosněžovány.

Rovněž pro běžkaře je zde dostatek možností výletů.Upravované běžecké tratě však začínají až na Benecku nebo na křižovatce běžeckých tras Na rovince, vzdálené 5 km od chaty.

Letní rekreace:

pro pobyt v létě jsou zde ideální podmínky. Chata je obklopena pouze zelení a není zde žádná silnice. Kolem jsou lesy, které jsou na podzim plné hub a borůvek. Odtud lze podnikat výlety do okolí pěšky nebo na kole. Jednodenní výlety lze uskutečnit do kterékoliv části Krkonoš s využitím dopravního prostředku. Koupání je možné pouze v bazénu ve Vrchlabí nebo Jilemnici.

Přihlašování k pobytu:

Lze průběžně u správce St. Hájka na tel 603 576 449, e-mailem hajeks55@gmail.com nebo na adrese : Cuřínova 588 Praha 12 Kamýk. Zde je nutné dohodnout možnosti ubytování termíny, počet osob, pokoje apod. Pouze oboustranně potvrzené dohody ústní nebo písemné platí.

Ceny za ubytování jsou stanoveny vždy na příslušný rok, na zimní a letní období a na sezónní a mimosezonní pobyt. Z vybraných částek se odvádí DPH dle platných předpisů a rekreační poplatek MÚ Vrchlabí. Úhrada se provádí na BÚ 0205379309/0800 VS 5555 zpráva pro příjemce „ jméno a datum pobytu „ současně se zprávou o provedené platbě na email zaly.platby@gmail.com.

Na závěr:

chata je velice oblíbeným místem rekreace a sportu pro všechny členy TJ, pro sportovní soustředění a i ostatní veřejnost za předpokladu, že budou dodržována základní pravidla pobytu. Všem těm, kteří přijmou tato pravidla a budou je dodržovat, přejeme příjemný pobyt.

Za odbor turistiky TJ Kobylisy

V Praze dne 1.5.2013

Stanislav Hájek