Turistická horská chata Žalý  s adresou Hořejší Vrchlabí č.p.247, se nachází na stráni nad Herlíkovicemi v úrovni horní stanice Skiareálu Bubákov. Je majetkem Tělocvičné jednoty Kobylisy. Chata byla převedena do majetku TJ dne 10.6.1949 rozhodnutím Osidlovacího úřadu a Fondu národní obnovy jako konfiskovaný majetek. Chata byla postavena v neznámém období jako přízemní budova na půdorysu 11 x 7 m.

V roce 1929 byla přestavěna pro p. Alfreda Gottsteina na hospodu s hostinskými místnostmi na půdorysu 20 x 11 m jako jednopatrová budova s podkrovím.

Od roku 1982 byla postupně odborem turistiky a turistickými oddíly mládeže TJ Sokol Kobylisy, později TJ Kobylisy modernizována. Byla přestavěna původní dřevěná veranda, uhelna, sklad, větší část budovy podsklepena, upraveny místnosti a pokoje, byla zcela elektrifikována a vybudováno nové sociální zařízení a rozvody teplé a studené vody. V souvislosti s touto modernizací byla TJ investována trafostanice a kabelové rozvody.

Novodobé úpravy a rekonstrukce :

  • 2011 byla chata napojena vlastní investicí TJ Kobylisy na městský kanalizační systém Vrchlabí – Herlíkovice
  • 2015 zřízena WiFi, rekonstrukce podlah a dveří v patře
  • 2017 rekonstrukce podlahy v sále, nové židle
  • 2018 rekonstrukce a zateplení části patra – pokoj č. 9, nová 2x WC, podlahy a dveře
  • 2019 rekonstrukce podkrovní ubytovací místnosti s 13ti postelemi, nové sporáky v kuchyni
  • 2021 oprava stříšky poničené rampouchy, oprava severního štítu a vchodových dveří
  • 2022 nový nátěr střechy včetně opískování,odvodnění sklepa a rekonstrukce ležaté kanalizace podél SV stěny

jednopatrová budova s podkrovím, částečně podsklepená, zděná s původní podezdívkou, hořejší nástavba z části dřevěná.

                   V současné době je v chatě až 50 lůžek v 9ti pokojích 3,4,6,a13ti lůžkových.

                   Pokoje jsou vybaveny lůžky s molitanovými matracemi a s prošívanými dekami a polštáři, skříněmi na šaty, stolky a židlemi. Na většině pokojů je umyvadlo s teplou a studenou vodou. Pokoje jsou vytápěny elektricky a v zimním období není většinou nutné teplotu nějak nastavovat.

                   Vše je na úrovni turistické horské chaty a nedá se srovnávat s několika hvězdičkovým hotelem.

                   Kuchyň je zcela elektrická se 4 sporáky, 2 zásobníkovými ohřívači, skřínkami na úschovu potravin pro každý pokoj, 2 lednicemi a varnými konvicemi.  Chata má velkou společenskou místnost a jídelnu s televizí.

                   Sociální zařízení chaty se skládá s 5 WC + WC s pisoáry, koupelnou pro muže a koupelnou pro ženy a tzv. letní koupelnou s průtokovým ohřívačem . Koupelny jsou vybaveny sprchami a el. boilery jejichž kapacita není v době plného obsazení chaty vždy dostatečná.                 

Chata nemá trvale přítomného správce, který by na místě zajišťoval pobyt členů TJ a hostů. Celá organizace pobytu je řízena vedoucím chaty p. Stanislavem Hájkem na dálku. Podmínkou pobytu je dodržování stanovených pravidel, která jsou uvedena v „Pokynech pro pobyt“ vyvěšených na chatě.

                  Každý ubytovaný musí mít vlastní povlečení nebo spací pytel.

Úklidové práce v pokoji i společných prostorách si zabezpečují ubytovaní sami a je jejich povinností opouštět pokoje dokonale uklizené.

                   Každý pokoj má přidělen některý společný prostor, jehož úklid zabezpečuje i v průběhu dlouhodobějšího pobytu.

                   V bezprostředním okolí chaty není možno nakoupit potraviny. Nejbližší prodejna je ve Vrchlabí nebo v Herlíkovicích.

                   Možnost stravování je v penzionu Möhwaldova chata asi 400 m nad chatou, nebo v penzionu Malina asi 400 m severně po vrstevnici. 100 m přes louku je v zimě občerstvovací bistro U Zmrzlýho Bubákov.

                   Pro ubytované sportovce je v přízemí lyžárna pro odložení lyží a dílna pro případnou opravu a mazání lyží.

                   Chatu lze využívat celoročně.

                     Z ekonomických důvodů je podmínkou minimálně 12 ubytovaných osob v zimním období.

                     Každý ubytovaný na chatě si musí uvědomit, že věci, které si přinese, nikdo nehlídá a a odpovědnost za odložené věci nese sám. Doposud  se nic cenného neztratilo, ale je nutné i s touto okolností počítat. Pokoje je možné zamykat, i když se to většinou nedělá.

                     Ponechávat své věci na chatě mimo dobu vlastního pobytu je možné pouze po dohodě se správcem. Neoznačené věci ponechané na chatě jsou likvidovány při jarním nebo podzimním vývozu odpadů.

V zimním období lze na chatu dojet veřejnou dopravou autobusem do stanice Křížovky ( směr Vrchlabí- Benecko ) a odtud pěšky asi 1,5 km nebo autobusem směr Špindlerův Mlýn do stanice Herlíkovice a odtud pěšky ( velké stoupání po sjezdovce ) nebo vyjet lyžařským vlekem tzv.500stovkou a kousek pěšky k chatě. Další možností je vyjet sedačkovou lanovkou Bubákov na horní stanici, která je asi 100 m od chaty.                  

                   Autem lze v zimním období dojet maximálně na placené parkoviště na Křížovkách (směr Benecko) a odtud pěšky. Lze si také objednat za úhradu skútr nebo rolbu, která vás odveze až k chatě. V mírné zimě je možné dojet také na horní parkoviště nad chatou, je zde však zákaz parkování (KRNAP). Nebo je možné parkovat na příjezdové cestě po odhrabání sněhu. Je však nutné hlídat v případě sněžení sjízdnost cesty. V případě hustého sněžení a silného větru není naděje se dostat zpět na Křížovky.

                   V letním období je možné přes všechny zákazy dojet až k chatě ovšem po kamenité cestě, ve velmi špatném stavu ( nedoporučuje se autům s nízkou světlostí podvozku). Sjezd do údolí je možný pouze částečně po sjezdovce a po místních komunikacích.

Chata je obklopena lyžařskými vleky a sjezdovkami. Areál patří pod informace na www.snowhill.cz .Nejdelší lanovka vede na vrchol Žalý s rozhlednou. Odtud lze sjíždět po sjezdovkách opět až k dveřím chaty. Pod chatou je menší vlek cca 700m tzv. 500 stovka s jednou upravovanou sjezdovkou. Soustava vleků a lanovek ski areálu Bubákov  končí na úrovni chaty včetně dětské lyžařské školky. Stráně jsou mírnější a travnaté a proto je zde po celou zimu zabezpečeno dobré lyžování.

                   Sjezdovky jsou rovněž upravovány a dosněžovány.

                   Rovněž pro běžkaře je zde dostatek možností výletů. Upravované běžecké tratě však začínají až na Benecku nebo na křižovatce běžeckých tras Na rovince, vzdálené 5 km od chaty. 

pro pobyt v létě jsou zde ideální podmínky. Chata je obklopena pouze zelení a není zde žádná silnice. Kolem jsou lesy, které jsou na podzim plné hub a borůvek. Odtud lze podnikat výlety do okolí pěšky nebo na kole. Jednodenní výlety lze uskutečnit do kterékoliv části Krkonoš s využitím dopravního prostředku. Koupání je možné pouze v bazénu ve Vrchlabí nebo Jilemnici.

Lze průběžně u správce St. Hájka na tel 603 576 449, e-mailem hajeks55@gmail.com. Zde je nutné dohodnout možnosti ubytování termíny, počet osob, pokoje apod. Pouze oboustranně potvrzené dohody ústní nebo písemné platí.

                   Ceny za ubytování jsou stanoveny vždy na příslušný rok, na zimní a letní období a na sezónní a mimosezonní pobyt. Z vybraných částek se odvádí DPH dle platných předpisů a rekreační poplatek MÚ Vrchlabí.

 

Pro MÚ Vrchlabí je vedena elektronická domovní kniha ( DK ) s údaji podle Vyhlášky MÚ Vrchlabí. DK je nutné vyplnit v průběhu ubytování a odeslat na zaly.platby@gmail.com

 

Úhrada se provádí IHNED na BÚ 0205379309/0800 VS 5555 do zprávy pro příjemce uvést „ jméno a datum pobytu „ současně je nutné oznámit provedení platby ekonomce na e mail zaly.platby@gmail.com


REZERVACE A DOTAZY ZÁSADNĚ PÍSEMNĚ NA EMAIL: hajeks55@gmail.com
PROVEDENÍ PLATEB ZA UBYTOVÁNÍ

PLATBY – během pobytu nebo ihned po ukončení pobytu ZAPLAŤTE A OZNAMTE sumu platby a počty osob dle kódů ( A;D nebo A1;D1 ), počty nocí a sazby za noc na e mail: zaly.platby@gmail.com

Příklad emailu : 2A/ 230Kč + 2D/150 Kč 3 noci = 1 380 + 900 = 2280 Kč poslano na BÚ od NOVÁKP

PLATBY PROVEĎTE PŘEVODEM NA ÚČET TJ KOBYLISY, z.s.

 číslo BÚkód bankyVSdo zprávy pro příjemce
TJ Kobylisy0205 379 30908005555jméno platícího

 

chata je velice oblíbeným místem rekreace a sportu pro všechny členy TJ, pro sportovní soustředění a i ostatní veřejnost za předpokladu, že budou dodržována základní pravidla pobytu.

Všem těm, kteří přijmou tato pravidla a budou je dodržovat, přejeme příjemný pobyt.

 

 

Za odbor turistiky

TJ Kobylisy

V Praze dne 1.3.2023

Stanislav Hájek